Strona internetowa practest.com.pl wykorzystuje pliki cookie, które mogą być wykorzystywane przez firmy badawcze i reklamowe w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu.
Umożliwienie przełożenia słowa pisanego na zapis w alfabecie Braille’a nie rozwiązał jednak wszystkich problemów wynikających z braku możliwości korzystania ze wzroku. Najlepiej wiedzą o tym osoby zajmujące się diagnozą dzieci i młodzieży niewidomych lub słabowidzących w wysokim stopniu. Problemem jest bowiem brak narzędzi psychometrycznych dostosowanych do badania osób z dysfunkcją wzroku.
Chcąc umożliwić tego typu badania, od pewnego czasu pracujemy nad nową wersją narzędzia z rodziny IDS, a mianowicie IDS-2-N – Skalami Inteligencji i Rozwoju dla Dzieci i Młodzieży Niewidomych i Słabowidzących w Wysokim Stopniu. Już zaczęliśmy badania normalizacyjne.
Warto wspomnieć, jak istotnym wyzwaniem przy pracy nad tym narzędziem było przygotowanie pomocy testowych dostosowanych do specyfiki funkcjonowania osób badanych. Tak jak Louis Braille musiał opracować nowy alfabet, tak i my – choć to działania na mniejszą skalę – musieliśmy wymyślić zupełnie nowe metody przygotowania pomocy. Korzystaliśmy z takich rozwiązań jak druk wypukły, plansze z wytłoczonymi kształtami i fakturami, dzwoniące piłki, magnesy itp. Każdy drobiazg musiał być dostosowany do specyfiki osób badanych – nawet kartki, na których osoby badane wykonują w jednym z zadań rysunki musiały być ze specjalnego pergaminu. Korzystaliśmy oczywiście także z możliwości zapisania elementów niektórych zadań alfabetem Braille’a.
I choć nie chcemy nawet porównywać naszych działań z osiągnięciami Louisa Braille’a, cieszymy się, że także możemy dołożyć małą cegiełkę do działań wyrównujących szansę osób z dysfunkcją wzroku.